W Hyundai Motorstudio w Busan w ramach wystawy ‘Reflections in Motion’ Hyundai przedstawił swój pierwszy seryjny model w historii – Pony (wytwarzany w latach 1975-1990), którym koreańska marka wypłynęła na szerokie wody. Auto wykonano wówczas według projektu Giorgetto Giugiaro.

HyundaiPony_2021_AutoRok_13

Niezwykłość wystawionego w Motorstudio Pony polega na tym, że styliści dokonując niezbędnych retuszy i stosując nowe technologie przenieśli go w obecne czasy. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, bowiem auto włoskiego mistrza designu z niewielkimi korektami jeszcze dziś się podoba i być może znajdowałoby nabywców. Oprócz ‘wyprasowanych’ głównych powierzchni nadwozia – włącznie z osłonami zderzaków i bocznych listew, zastosowano pikselowe przednie i tylne światła, ‘azjatyckie’ lusterka na błotnikach, które w rzeczywistości stanowią obudowy kamer wstecznych, nowocześnie ‘obrobione klasyczne felgi, a także w tym samym stylu wykończone wnętrze łączące retro design z gadżetami takimi jak sterowanie głosowe czy też miejsce do indukcyjnego ładowania telefonu.

HyundaiPony_2021_AutoRok_05

Oczywiście szereg z tych rozwiązań (np. pikselowe światła) znalazły lub znajdą się w nowych modelach. A w ogóle współczesna interpretacja Pony stanowi łącznik między legendarnym modelem z połowy lat 70, a najnowszym elektrycznym Hyundaiem Ioniq 5.

Wojciech Sierpowski

Polub nas na fb: https://www.facebook.com/MagazynAutoRok