Pewnie długo zastanawiano się u Bugatti czym zaskoczyć świat w 110-rocznicę powstania tej marki. No i wymyślono; niespodzianką jest czarny model nazwany La Voiture Noire – czyli ‘Czarny samochód’. Odwołuje się on do legendarnego Bugatti Type 57 SC Atlantic, stylizowanego przez Jeana Bugatti syna założyciela firmy. Powstały tylko 4 takie egzemplarze. Trzy przetrwały do dziś i jeśli zmieniają właściciela to rzadko, ale za to za konkretną kwotę ok 30-40 mln $.

BugattiLaVoitureNoire_AutoRok_2019_14

Jeden z nich musiał być odbudowany niemal od zera, bo mocno ucierpiał w czasie kolizji z lokomotywą na przejeździe kolejowym. Z kolei czarny, którym jeździł Jean lub jego kolega kierowca wyścigowy zaginął w drodze z Molsheim do Bordeaux, a właściwie został podobno tak skryty przed nacierającymi wojskami niemieckimi, że do dzisiaj go nie znaleziono.

BugattiLaVoitureNoire_AutoRok_2019_13

Nawiasem mówiąc, każdy z tych czterech wozów był nieco inny. Wynikało to z faktu, iż w czasach, w których dominowały nadwozia pochodzące z zakładów karoseryjnych, Jean Bugatti sam chciał stylizować swoje auta zwłaszcza, że w 1936 roku przejął firmę od Ettore. Na tej zasadzie powstały różne modele T57 – 4-drzwiowa limuzyna Galibier, kabriolet Stelvio, model 2-drzwiowy Ventoux, coupe Atalante oraz sportowe coupe Atlantic.

BugattiLaVoitureNoire_AutoRok_2019_04

Pech chciał, że Jean nie działał zbyt długo jako stylista, bowiem w 1939 roku stracił życie podczas testowania jednego z nowych modeli. Zginął mając 30 lat, więc obecnie firma Bugatti obchodziłaby 110 rocznicę jego urodzin. Wracając do teraźniejszości, w porównaniu do Atlanticów cena nowego, jednego i jedynego na świecie ‘La Voiture Noire’ wydaje się przystępna. Auto zostało sprzedane entuzjaście wozów Bugatti za 11 milionów Euro (netto).

BugattiLaVoitureNoire_AutoRok_2019_15

To trochę więcej niż cena Chirona (3 mln Eu) w oparciu o którego go zbudowano. Jakby nie kombinować, 1500-konne (W16-8.0) Bugatti ‘La Voiture Noire’ stylizowane przez Etienne Salome jest najdroższym nowym współczesnym samochodem. Tak też było w swoim czasie z Atlantikiem 57 SC.
WS

#Bugatti #LaVoitureNoire #Bugattidesign

Powiązane zdjęcia: