Pamiętacie BMW M1? Oczywiście, takich aut nie zapomina się. Produkowany w latach 1978-1981 stał się jednym z autem marzeń tamtej epoki. Jego sylwetkę stworzył Giorgetto Giugiaro i w drodze wyjątku nadwozie było montowane w jego ośrodku Italdesign. W gruncie rzeczy M1 był seryjną wersją wizji BMW Turbo z 1972 roku stylizowanej przez Paula Bracqa.

BMW Vision M Next 2019 AutoRok

 

W 2008 roku BMW powróciło myślami do obchodzącego swoje 30-lecie modelu M1 i stworzyło prototyp M1 Hommage. Jednak auto nie wywołało spodziewanej sensacji i trafiło do …przyfabrycznego muzeum. Mimo współczesnej interpretacji dawnych wzorów i motywów, nie miało tego czegoś, co oryginałowi dał Giugiaro. A do tego brakowało rozwiązań, które w przekonujący sposób mogły wykazać istotny postęp techniczny.


Teraz sytuacja jest inna; BMW dysponuje zespołami umożliwiającymi stworzenie samochodu elektrycznego o wysokich osiągach, którego kierowca może prowadzić auto w sposób tradycyjny trzymając kierownicę, lub też podróżować autonomicznie czyli na zasadzie pasażera. Do tego cyfryzacja w wydaniu NextGen pozwala utrzymywać stały kontakt z otoczeniem. Od dłuższego czasu nieoficjalnie mówiło się o tym, że BMW planuje nowy model sportowy z centralnie osadzonym silnikiem. 

BMW Vision M Next 2019 AutoRok
Być może właśnie wizja M Next niebawem po części stanie się takim pojazdem. Dzięki stylistom wiemy jak może wyglądać sportowe BMW przyszłości. Również i w nim możemy doszukać się pewnych motywów z M1, ale oczywiście wszystko przyjęło zupełnie nowe szaty. Zresztą trudno by było inaczej, wszak auto przyszłości nie może wyglądać jak dzisiejszy szarak.

Projekt zatwierdzał szef designu koncernu Adrian van Hooydonk, natomiast za design M Next odpowiedzialny był szef designu BMW Domagoj Dukec. Pod względem konstrukcyjnym to hybryda z możliwością doładowywania akumulatora.

BMW Vision M Next 2019 AutoRok

Cały system składający się z silnika benzynowego R4 i elektrycznego, napędzający tylne lub cztery koła (przednie 20, tylne 21 cali), odznacza się łączną mocą 600 KM. Wystarcza ona do tego by auto było wystrzeliwane w 3 s do setki. Zasięg na prądzie wynosi 100 km.
WS

#BMW #VisionMNext #BMWconcept #GiorgettoGiugiaro #conceptvision #AutoRok #BMWVisionMNext

Polub nas na facebooku: https://www.facebook.com/MagazynAutoRok/ 

Powiązane zdjęcia: