Widok starszych modeli aut zawsze cieszy. Tym bardziej im więcej spotyka się ich naraz w jednym miejscu. To pozwala jak gdyby przenieść się w czasie i w przypadku youngtimerów przypomnieć sobie jakie auta jeździły gdy byliśmy młodsi, a w przypadku oldtimerów podejrzeć z jakimi automobilami zmagali się nasi dziadkowie. Ponieważ nie wszystko musi każdego interesować, więc fajnie, gdy jest to spotkanie tematyczne, takie jak np. kabriolety, albo samochody sportowe, bądź najstarsze sprzed 100 lat. Mogą to być też auta amerykańskie, francuskie, albo włoskie. Tym ostatnim dedykowany jest zlot Forza Italia, który najwyraźniej znalazł swoje stałe miejsce w parku przed Pałacem w Rozalinie. Piękna pogoda, piękne samochody i … oglądających co nie miara (3000?). Zresztą nic dziwnego, bo Fiaty, Alfy Romeo, Lancie wzbudzają wspomnienia, a obecność takich marek jak Abarth, Ferrari, Maserati przypomina o jakich wozach kiedyś marzyliśmy. Zresztą te marzenia nie przemijają, bo kto nie chciałby mieć w garażu dowolnego modelu Ferrari.
Pojazdem zlotu okrzyknięto Alfę Romeo SZ z 1991 roku, a więc wcale nie tak leciwą, ale za to mocno unikatową i pod względem designu zdecydowanie wyjątkową. Z kolei publiczności najbardziej do gustu przypadła Lancia Appia z 1961 roku, niby tylko sedan, ale za to o ciekawej, przeciwsobnej konstrukcji drzwi, napędzany silnikiem V4.
Na mnie jak zwykle największe wrażenie zrobiła Lancia Stratos, natomiast nasze potrzeby redakcyjne, dokładniej określając zdjęciowe sprawiły, że mieliśmy nadzieję zobaczyć dziś już unikatowe Fiaty 850 Spider oraz Ritmo Cabriolet I serii, a także niezwykle rzadko widywaną nawet we Włoszech Lancię Betę Montecarlo. Nasze oczekiwania spełniły się w jednej trzeciej, bo tylko Spidera nie było. Uprzejmi właściciele Lancii przestawili swoje auto, byśmy mogli porobić piękne zdjęcia, natomiast równie uprzejmy właściciel Ritmo Cabrio dosłał zdjęcia, bo na zlocie jego auto było mocno zastawione.
Ogólnie impreza bardzo udana, dobrze zorganizowana, ok. 400 włoskich aut no i miejsce wyśmienite.
Wojciech Sierpowski, fot. APR-foto i autor

Powiązane zdjęcia: