Pokazany w ubiegłym roku sedan Q Inspiration nie zrobił wielkiego wrażenie. Większą uwagę przyciągnął przedstawiony w tym roku koncepcyjny QX Inspiration. Dlaczego? Powód zapewne jest prosty; bardziej cenimy SUV-y i crossovery niż sedany, albo inaczej mówiąc auta wysokie niż niskie. Tendencja jak wiadomo nie jest przypadkowa.

INFINITI QX Inspiration concept

Uzyskanie bardziej przestronnego wnętrza, wymaga wyższej zabudowy nadwozia – zwłaszcza w przypadku auta elektrycznego z bateriami płasko rozłożonymi na płycie podłogowej. A takie przecież docelowo będą nowe modele Infiniti. Nowa platforma – podobnie jak w większości samochodów o wysokiej mocy – przewiduje stosowanie silników elektrycznych przy obu osiach. Jest to potrzebne, bowiem w przeciwnym razie gigantyczny moment obrotowy nie byłby naszym sprzymierzeńcem.

Infiniti_QXInspiration_AutoRok_2019__04

Sporym problemem dla stylistów jest zagospodarowanie przestrzeni, którą przez ponad sto lat zajmował ozdobny grill. Nie da się ukryć, że w QX odczuwamy pustkę. Za to rączki zacierają aerodynamicy, bo wielki otwór z przodu burzył aerodynamikę. Uwagę zwracają proporcje – wielkość wnęk kół, jak również wysokość burty drzwi i przeszklenia. Wnętrze auta jest nowoczesne i co istotne – bardzo ładne. WS

Powiązane zdjęcia: