Po dekadzie, albo i dwóch, zapowiedzi koncernów chińskich o wejściu na rynek europejski – w tym do Polski – doczekaliśmy się konkretnych efektów, czego dowodem jest debiut jednego z chińskich gigantów motoryzacyjnych na naszym rynku. Jest nim koncern BAIC (Beijing Automotive Industry Holding) istniejący w Pekinie od 1958 roku. Właściwie niewiele go znaliśmy, bo działał głównie na rodzimym rynku, ale stały rozwój i dobre decyzje takie, jak między innymi podjęcie współpracy z Daimler Benz, a następnie z Hyundaiem sprawiły, że BAIC stał się potentatem obecnym w 110 krajach, który może się poszczycić się sprzedażą 31 milionów samochodów.

Rosnąca popularność z generacji na generację, rozwój technologiczny, coraz wyższa sprzedaż wskazują, że Chińczycy – i nie tylko – obdarzyli markę BAIC zaufaniem. Pierwsza ocena modeli Beijing serii 3, 5 oraz 7 jaka miała miejsce podczas statycznej prezentacji 11 grudnia w Serocku, wskazuje że i my możemy dać mandat zaufania chińskiemu koncernowi oraz importerowi BAIC Auto Polska.

Crossovery segmentów B, C i D są atrakcyjne z zewnątrz (stylizowane przy współudziale Waltera de Silvy), mają obszerne wnętrza, układ jezdny dostosowany do średniej jakości dróg. Ciekawostkę zaprezentowanej gamy stanowi jedna wersja wyposażenia każdego z aut – dodajmy, że chodzi o bardzo bogate zestawienie eliminujące długą listę opcji, jaka występuje w przypadku większości konkurentów. Wyjątek stanowią kolory nadwozia, w których możemy przebierać.

Oczywiście oględziny samochodów pozwalają wypowiedzieć się na temat designu, zastosowanych materiałów i jakości wykończenia, ale na rzetelną ocenę nowych modeli na podstawie jazd testowych będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Wtedy wyjaśni się czy praktyka potwierdzi zapowiadany poziom zużycia paliwa, a także spodziewany komfort jazdy?

Istotnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na sprzedaż tych samochodów jest gwarancja 5-letnia z limitem przebiegu 100 tysięcy km oraz ceny poszczególnych modeli. Podczas prezentacji ujawniono, że Beijing serii 3 kosztuje 78.900 zł, serii 5 – 127.900 zł, natomiast cena największego modelu serii 7 ogłoszona zostanie niebawem.
Wojciech Sierpowski

BAIC

Powiązane zdjęcia: