Firma Aston Martin od lat 60 współpracuje z ośrodkiem Zagato. Z okazji jego 100-lecia postanowiła stworzyć kolekcję aut nazwaną DBZ Centenary Collection. Zwykle pod pojęciem kolekcja wyobrażamy sobie dobrych kilka aut, tymczasem chodzi tylko o dwa pojazdy – ale za to jakie.

Jeden to stary znajomy – legendarny model DB4 GT Zagato produkowany w latach 1960-1963 w niewielkiej serii (20 sztuk + kilka złożonych z części zamiennych oraz kilka tzw. replik). Jego sylwetka stworzona przez młodego wówczas włoskiego stylistę Ercole Spadę przeszła do historii designu. Świetnie odzwierciedla sportowego ducha tamtej epoki, a zarazem okazuje się dziełem ponadczasowo pięknym. Ta sylwetka do dziś robi piorunujące wrażenie. I właśnie dlatego Aston Martin postanowił

DBS GT Zagato 2019
wykonać kolejnych identycznych 19 egzemplarzy nieprzypadkowo nazwanych DB4 GT Zagato Continuation. Podobnie jak kiedyś, nadwozie wykonane będzie w technologii Superleggera – czyli z aluminium.
Do kompletu nabywca otrzyma na wskroś nowoczesne auto DBS GT Zagato. Bazuje on na seryjnym modelu DBS Superleggera, a właściwie stanowi jego ewolucyjne rozwinięcie. Styliści obu firm wyostrzyli charakter samochodu, co widać po ogromnym grillu, lotkach tuż za przednimi kołami, wylocie powietrza na masce z dwoma garbami. Ten sam motyw Double Bubble występuje na kevlarowym dachu. Z muskularnych tylnych błotników jak gdyby wyrasta zestaw świateł, a dół zdobi spory dyfuzor. W pękatych błotnikach ledwie mieszczą się olbrzymie koła. Ciekawostkę techniczną stanowi między innymi sam grill, którego 108 elementów zmienia swoje położenie, można powiedzieć otwiera się, gdy samochód startuje i silnik V12 Twin-Turbo potrzebuje głębszego oddechu. Z kolei lusterka są cyfrowe, czyli wyświetlają obraz z kamer.

DBS GT Zagato 2019
Taki komplecik świetnie będzie się prezentował w podwójnym garażu. Być może tło ilustracji nie jest przypadkowe; może styliści tak właśnie wyobrażają sobie wykończenie garażu, w którym ma parkować jubileuszowa kolekcja. Ostatnio słyszałem, że w przypadku wozów tej marki nie wypada pytać o cenę. Dlatego nie pytam, ale powiedzieć mogę; jubileuszowa parka kosztuje 6 milionów brytyjskich Funtów. Biorąc pod uwagę fakt, że zaplanowano ich tylko 19, to warto się pospieszyć z zamówieniem, bo drugiej okazji nie będzie (produkcja przewidziana jest na rok 2020). Ktoś powie, że ludzie chyba postradali zmysły, ale najprawdopodobniej, wkrótce wśród kolekcjonerów auta te będą zmieniały właścicieli za znacznie wyższą cenę. Krótko mówiąc świetna okazja by zarobić kilka milionów.
WS

#astonmartin #DBSGTZagato #AstonDBS #GTZagato

Powiązane zdjęcia: