Nieprzypadkowo nowy pojazd koncepcyjny Seata został zaprezentowany najpierw w Barcelonie, a potem dopiero w Genewie. Dwa tygodnie przed salonem samochodowym w Szwajcarii, w stolicy Katalonii odbywał się Mobile World Congress, gdzie dyskutowano nad rozwiązaniami związanymi z rozwojem miast i komunikacji miejskiej. 2-miejscowy Minimó o napędzie elektrycznym to jedna z propozycji w dużej mierze rozwiązująca problem korków, miejsc parkingowych, emisji spalin, jak również prawa wjazdu do bezemisyjnych stref miast.

Seat_Minimo_AutoRok_2019__02

Nawet jeśli nie dorównuje on autom, którymi dziś się poruszamy, to z pewnością jest niewspółmiernie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy niż jazda skuterem czy motocyklem, nie wspominając o tym, że na ogół sporymi samochodami przemieszczają się po mieście jedna lub dwie osoby, więc nie są one optymalnie wykorzystywane. Co prawda zasięg na jednym zestawie baterii wynosi tylko 100 km, ale bardzo szybko i bezproblemowo można wymienić na zestaw naładowany.

Seat_Minimo_AutoRok_2019__03

Minimó z długością 2,5 m i szerokością 1,24 m, jest wystarczająco kompaktowy, aby zwinnie poruszać się po mieście i z łatwością parkować. Autko wyróżnia się specyficznym designem, pojedynczym reflektorem z przodu, przestronnością wnętrza, wysoką pozycją kierowcy. Drzwi są asymetryczne i zamontowane w taki sposób, aby można było je otworzyć nawet w ciasnych przestrzeniach. Wielkość wnętrza oraz widoczność dookoła pojazdu są zaskakujące. Odległość między kierowcą a pasażerami jest tutaj identyczna jak w przypadku Seata Mii, natomiast dystans między pasażerami a drzwiami jest większy niż w Ibizie.

Seat_Minimo_AutoRok_2019__09

Po tym jak kierowca i pasażer usiądą na swoich miejscach, rozciąga się wokół nich panoramiczny widok 360°. Ciekawie rozwiązano bagażnik. Przybrał on postać wysuwanej szuflady, w której zamocować możemy np sporą walizkę. Minimó został skonstruowany tak, by w niedalekiej przyszłości mógł się poruszać autonomicznie. WS

#seat #minimo #minimó #conceptcar #prototyp #genewa #elektryczny

Powiązane zdjęcia: