Odrodzenie tak ekskluzywnej marki jak Lagonda nie jest rzeczą łatwą. Już w 1979 pod nią zaprezentowano prototyp zaskakującego modelu Bulldog. Najprawdopodobniej zbyt nowoczesny design i zapowiadana gigantyczna cena nie wskazywały, by takie właśnie auto mogło wywrócić do góry kołami segment luksusowych aut sportowych.

Lagonda_all_terrain_AutoRok_2019__01

Tak było kiedyś, ale teraz sytuacja jest inna. Znawcy designu uważają, że najwyższa pora na futurystyczne sylwetki, a rewolucja (elektro)techniczna sprzyja fundamentalnym zmianom w motoryzacji. Tak też widzą to styliści i konstruktorzy Astona Martina do którego należy póki co uśpiona marka Lagonda. Rok temu, za pośrednictwem konceptu Lagonda Vision, przedstawiono planowany kierunek rozwoju designu i konstrukcji wozu tej marki.

Lagonda_all_terrain_AutoRok_2019__05

Obok prototypu, swoją sylwetką trochę przypominającego luksusowy jacht, stała pomniejszona w skali wizja offroadera. Tym razem to ona w naturalnej skali zdobiła stoisko w Palexpo. Styl nie uległ zmianie, natomiast proporcje i szczegóły designu zostały dostosowane do nowych potrzeb. Lagonda All-Terrain Concept mimo smukłej sylwetki jest sporym wehikułem stojącym na wielkich kołach.

Lagonda_all_terrain_AutoRok_2019__10

Gdyby nie fakt, iż jest wysoko zawieszona, a do tego ma baterie w podłodze, jej wnętrze byłoby gigantyczne. Tak czy inaczej małe nie jest, natomiast pod względem designu to zdecydowany odjazd w przyszłość. Wygodne wsiadanie i wysiadanie ułatwiają zarówno drzwi typu open space, a więc bez słupka oraz unoszona do góry boczna część dachu. Tył nadwozia a’la kombi trochę zaskakuje długim zwisem. Na szczęście zadbano o spory kąt tzw. zejścia. Jeśli chodzi o układ napędowy, wiadomo tylko że będzie on elektryczny, a parametry poznamy w odpowiednim czasie.

Lagonda_all_terrain_AutoRok_2019__04

Jeśli ktoś sądzi, że ten projekt jest jakąś nierealną mrzonką, ten jest w błędzie, bowiem produkcja samochodów marki Lagonda rozpocznie się w 2022 roku w nowym zakładzie St Athan w Walii. Zanim to nastąpi, jako pierwszy fabrykę tę zacznie opuszczać wysokiej jakości (i ceny) SUV Aston Martin DBX. WS

#lagonda #allterrainconcept #astonconceptcar #design #stylizacja #genevamotorshow #astonmartindesign

Powiązane zdjęcia: