Renault cały czas intensywnie pracuje nad samochodami przyszłości i nie ogranicza się wyłącznie do designu, lecz sięga głębiej – do mechanizmów i systemów, które będą decydowały o szeroko pojętej nowoczesności pojazdu.

Renault Morphoz

Najnowsze dzieło ośrodka Technocentre to Morphoz, wizja futurystycznego auta osobistego, które bezpiecznie da się udostępniać innym użytkownikom. Teoretycznie mógłby się ukazać na rynku tuż po roku 2025. Dziś jeszcze trudno sobie wyobrazić wypożyczanie naszego samochodu innym, ale za kilka lat może się to zmienić. Zwłaszcza, gdy sami będziemy korzystali z auta lizingowanego. Czy taka idea może funkcjonować?

RenaultMorphoz

Zapewne zależy to od wielu czynników. W naszym kraju, gdzie wiele osób przywiązuje się do swoich samochodów łatwo nie będzie, a w każdym razie najprawdopodobniej wymagałoby więcej czasu niż we Francji, Szwajcarii, czy w Niemczech. Renault mając w planach totalną elektryfikację swoich aut, opracowało uniwersalną płytę podłogową CMF-EV, którą będzie mogło wykorzystywać przy opracowywaniu nowych modeli różnych wielkości, a nawet gatunków.

RenaultMorphoz_Concept_AutoRok_2020_22

Zresztą nie będzie ona służyła wyłącznie autom marki Renault, lecz wszystkim członkom aliansu. Jej uniwersalność nie dotyczy wyłącznie gabarytów pojazdu, lecz również możliwości stosowania różnych zestawów baterii (bezpośredni wpływ na zasięg) oraz różnych silników elektrycznych (moc, osiągi).

RenaultMorphoz_Concept_AutoRok_2020_18

Koncepcyjny Morphoz pokazuje jak mógłby wyglądać samochód kolejnej generacji. O ile dotychczasowe modele zmieniały się w sposób ewolucyjny, w tym przypadku mamy do czynienia z rewolucją i to potrójną. Jeden jej stopień dotyczy designu, drugi przejścia na napęd elektryczny, i trzeci – dotyczy sposobu prowadzenia auta – klasyczny lub autonomiczny.

RenaultMorphoz_Concept_AutoRok_2020_14

Wnętrze nie pozostawia złudzeń; to jest samochód nowej generacji. Miejmy nadzieję, że konstrukcja foteli nie zostanie zmieniona. Nawiasem mówiąc, Renault miało już podobne rozwiązanie w modelach R9/11 z lat 80 i 90-tych. „Samochód koncepcyjny Morphoz zwraca uwagę śmiałą modułową konstrukcją, innowacyjnym designem, skoncentrowaniem na człowieku i ułatwianiem kontaktów rodzinnych i społecznych. Jest idealnym odzwierciedleniem nowej filozofii Livingtechtm w stylistyce Renault.

Renault Morphoz

Technologie pod każdą postacią – stylistyki, pokładowej sztucznej inteligencji, możliwości komunikacji, rozwiązania wnętrza – służą nowym doświadczeniom z podróży wszystkich użytkowników. Na co dzień i podczas weekendowych czy wakacyjnych wyjazdów. Samochód koncepcyjny Morphoz pozwala doświadczyć nowego życia”. Laurens van den Acker, dyrektor designu Grupy Renault.

WS

Polub nas na fb: https://www.facebook.com/MagazynAutoRok/

Powiązane zdjęcia: