Dynamika bez granic – tak można określić zmiany, jakie dokonują się w amerykańskim oddziale Hondy, a właściwie w marce Acura stworzonej z myślą o rynku północnoamerykańskim. Dynamiki tym autom już od dawna nie brakuje, ale teraz wspierać i odzwierciedlać ją ma wygląd samochodu.

Acura Type S AutoRok 2019

Po rewolucyjnym modelu NSX drugiej generacji, przyszła kolej na auta trafiające do szerszego grona entuzjastów tej marki, którzy przede wszystkim potrzebują 4-miejscowego wnętrza. Podczas konkursu elegancji w Peeble Beach Acura, za pośrednictwem prototypu Type-S pokazała w którym kierunku będzie rozwijała się stylizacja usportowionych modeli.

Kierunek, nazywany Precision Crafted Performance, jasno został zdefiniowany przez zespół stylistów na czele których stoi Dave Marek – dyrektor kreatywny kalifornijskiego studia Acury oraz główny stylista Ben Davidson. Jak widać na ilustracjach liczą się proporcje, ostre rysy, wielkie wloty powietrza, muskularnie przetłoczone błotniki i odpowiednio do nich ukształtowana maska.

Acura Type S AutoRok 2019

W połączeniu z gigantycznymi kurtynami powietrza zapewniającymi intensywne chłodzenie hamulców oraz mocnym podkreśleniem talii, uzyskano obraz kojarzący się z drapieżnym kotem gotowym do skoku. Kolorytu dodają zarówno przednie jak i światła przypominające wyrób jubilerski. Zdobi je pasmo diodowe nazwane ‘szykaną’. Światła Type-S nawiązują do świateł wyścigowej Acury ARX-05 zyskującej w USA coraz większą popularność serii Daytona Prototyp International (DPI).

AcuraTypeS_AutoRok_2019_04

To samo dotyczy ośmiokątnego głównego wlotu powietrza, przy czym jak zwykle w wyścigówce pewne cechy designu mogą być wyolbrzymione, bo tam pierwsze skrzypce gra aerodynamika, natomiast w aucie użytkowym musi ona iść w parze z funkcjonalnością i oczywiście ogólną estetyką. Koncept Type-S jest zapowiedzią usportowionej drugiej generacji modelu TLX, który z niewielkimi zmianami ma wejść na rynek najpóźniej za dwa lata, więc spokojnie można go określić mianem showcar.

Acura Type S AutoRok 2019

Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, z pewnością konstruktorzy zadbają o emocje. Zresztą wystarczy spojrzeć na koła; 21-calowe ogumienie ma szerokość bieżnika 285 mm, a w mocno wentylowanych felgach ledwie mieszczą się ogromne tarcze ze sportowymi zaciskami Brembo. Jeśli chodzi o moc, już dotychczasowy model o tym symbolu słaby nie był; silnik V6-3.5 dysponował mocą 285 KM, więc teraz powinna ona osiągnąć poziom 300 KM. WS

Acura Type S : #AcuraTypeS #AutoRok #TypeS #AcuraPeebleBeach #TypeSconcept

Polb nas na facebooku: 

Powiązane zdjęcia: