Bentley, podobnie jak kilku innych producentów, w stulecie założenia firmy (10.07.1919) postanowił błysnąć czymś nadzwyczajnym. Oczywiście w tej branży największą sensację wywołuje szokujące auto. Jest nim eksperymentalny Bentley EXP 100 GT odsłaniający rąbka tajemnicy związanej z przyszłością luksusowego segmentu klasy Gran Touring.

Bentley EXP 100 GT 2019 AutoRok

Oczywiście nie trudno się domyśleć, że chodzi o samochód na wskroś nowoczesny czyli autonomiczny, wykonany z lekkich materiałów i do tego napędzany elektrycznie z docelowym zasięgiem 700 km. Jeśli ktoś sądzi, że napęd elektryczny nie potrafi dorównać spalinowemu, jest w błędzie. Ważący 1900 kg EXP 100 GT przyspiesza do setki w 2,5 sekundy i osiąga prędkość 300 km/h. 4 silniki elektryczne generują moment obrotowy 1500 Nm. Ładowanie baterii do 80% trwa zaledwie 15 minut.

Aktywne Aero koła z inteligentnymi oponami potrafiącymi dopasować bieżnik do panujących warunków dbają o wydajność i bezpieczeństwo jazdy. Przez auto przechodzi specjalny tunel, którym przepływa powietrze potrzebne do chłodzenia baterii i innych zespołów. Karoserię pokryto specjalnym lakierem Compass, zawierającym wielobarwny pigment dzięki któremu mieni się ona jesiennymi barwami. Uzyskano go w wyniku syntezy popiołu z łusek pozostających w procesie produkcji ryżu. W konstrukcji samochodu dominuje aluminium i włókna węglowe. Całość, ze względu na wyciągnięty ogon ma 5,8 m długości. Szerokość też niczym sobie – osiągnęła aż 2,4 m.

Bentley EXP 100 GT 2019 AutoRok

Koncepcyjny Bentley wita swojego właściciela podświetleniem grilla, znajdującej się nad nim statuetki oraz liniami prowadzącymi wzdłuż maski aż do wnętrza kabiny. Drzwi o długości 2 m w celu otwarcia wnętrza odsuwają się i unoszą do góry, zapewniając wygodnie zajmowanie miejsc. Autonomiczny nie oznacza, że osoby preferujące własnoręczne prowadzenie auta będą pozbawione tej przyjemności. Właśnie dlatego przed kierowcą znajduje się mała kierownica.

Wnętrze ma nowatorską konfigurację 3-miejscową (a właściwie 2+1). Wykończone zostało innowacyjnymi organicznymi materiałami przy wykorzystaniu słynnego ręcznego brytyjskiego rzemiosła. Opracowywano go inaczej niż robi się to zwykle. Najpierw ukształtowano wnętrze, tak by zaspakajało wyobraźnię projektantów i klientów potrafiących wybiegać w przyszłość, a dopiero później zajęto się pozostałą częścią samochodu. Wnętrze harmonijnie łączy światło dzienne ze sztucznym, z drewnem i metalem, szkłem i kryształkami, a także z tapicerką wykonaną z wegańskich tkanin skóropodobnych oraz dywanem z tkaniny bawełnianej. Osobisty wirtualny asystent oraz sensory mierzące ciśnienie krwi, ruchy oczu i głowy sprawiają, że komfort jazdy znacznie wybiega poza znany nam poziom.

Bentley EXP 100 GT 2019 AutoRok

Pasażerowie spoczywają na inteligentnych biometrycznych fotelach dopasowujących się do naszego ciała i wybranej pozycji. Kierowca może wybrać jeden z 5 trybów atmosfery panującej we wnętrzu auta: Enhance, Cocoon, Capture, Re-Live i Customise. Pierwszy z nich, za pośrednictwem światła, odgłosów, zapachów i jakości powietrza, łączy nas ze światem zewnętrznym, dzięki przeszklonemu dachu, oferując poczucie jazdy kabrioletem. Drugi zapewnia atmosferę przytulności i prywatności niedostępną wzrokiem z zewnątrz, następny rejestruje wszystko co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, Re-Live odtwarza najważniejsze wydarzenia, a ostatni moduł miesza wszystkie informacje i pozwala indywidualnie wybrać te najciekawsze.

Bentley EXP 100 GT 2019 AutoRok

W bagażniku znajdują się filtry czyszczące powietrze dopływające do wnętrza. Również design nadwozia określa drogę ewolucji wozów tej marki. Ważnym czynnikiem jest nowoczesna interpretacja znanych wzorów Bentleya, takich jak np. specyficznych reflektorów Blowera wchodzących w światło chłodnicy, czy też charakterystycznie wytłoczonych tylnych błotników Continentala, bądź też długiego tyłu widywanego w dawnych kreacjach Bentleya.

Generalnie można powiedzieć, że cała sylwetka mimo swojej nowoczesności, nawiązuje do czasów, w których przód auta był muskularny, zaś tył łagodnie spływał tak jak życzą sobie tego aerodynamicy. W efekcie styliści osiągnęli pełną elegancję i majestatyczny charakter samochodu. Mieli na celowniku rok 2035. Aż chce się powiedzieć, do zobaczenia za 15 lat. WS

Bentley EXP 100 GT: #bentley #BentleyEXP100GT #AutoRok #bentleyconcept #prototypEXP100GT

Powiązane zdjęcia: