Pamiętacie Renault Twizy? Jeden z najśmielszych projektów ostatnich lat naprawdę robił wrażenie. Zupełnie inna koncepcja niż zwykłego miejskiego szaraka. Jeśli ktoś sądzi, że jej pięć minut minęło, jest w dużym błędzie. Najwyraźniej nie daje ona spokoju konstruktorom i stylistom. Teraz w podobnej formie pojawia się nieco większe autko w postaci miejskiego, funkcjonalnego Mobilize Duo.

Mobilize Duo

Opracowane zostało z myślą o klientach indywidualnych oraz o firmach carsharingowych i współdzielonej mikromobilności. Uwagę zwraca jego wygląd i kolorystyka, jak również rozmiary zewnętrzne (243x130x146 cm). Dzięki nim i zwrotności jest to idealny samochód do jazdy po mieście i do parkowania. Na jednym standardowym miejscu postojowym można zaparkować poprzecznie trzy Duo. Obszerne zderzaki zapewniają skuteczną ochronę przed ewentualnymi stłuczkami.

Umieszczony z tyłu silnik elektryczny zajmuje mało miejsca. Charakterystyczną jego cechą jest wysoki moment obrotowy już od małych obrotów wirnika, więc autko dynamicznie i bezszelestnie przyspiesza. Zasięg 140 km pozwala poruszać się nie tylko w mieście, ale również wokół niego. Dzięki elektrycznemu napędowi Duo może wjeżdżać do stref niskiej emisji, których w aglomeracjach przybywa niemal z dnia na dzień.

MobilizeDuo_2022_05

Duże, przeszklone drzwi otwierające się do góry w płaszczyźnie boków nadwozia, pozwalają wysiąść zawsze po właściwej stronie drogi i bez trudu wydostać się z samochodu, gdy jest zaparkowany w ciasnej luce. Taka ich konstrukcja jest również bezpieczniejsza dla pieszych i rowerzystów, ponieważ drzwi nie otwierają się na chodnik lub ścieżkę rowerową. Mocno przeszklona kabina zapewnia dobrą widoczność dookoła i doskonałe doświetlenie. Kierownicę wyposażono w airbag. Przesuwany o 20 cm fotel kierowcy, poprawia dostęp do tylnego siedzenia. Po lewej i prawej stronie przedniego fotela znajduje się schowek mogący pomieścić walizkę typu lotniczego.

Tylne siedzenie oferuje dość miejsca, by zmieścił się na nim pasażer o wzroście do 180 cm. Twórcy auta przewidzieli też specjalistyczne wyposażenie, umożliwiające jego prowadzenie przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, możliwość wstawienia składanego fotela na kółkach, oraz montaż zestawu elementów sterowania przy kierownicy. Duo jest wyposażone w bezkluczykowy system dostępu i uruchamiania za pomocą smartfona. To ułatwia wymianę i rotację pojazdów w ramach flot firmowych i carsharingu.

MobilizeDuo_2022_07

Założenia projektowe Duo przewidują do 50% masy pojazdu z materiałów pochodzących z odzysku i do 95% nadających się do recyklingu. Elektronika pokładowa z dostępem do internetu umożliwia oferowanie elastycznych usług mobilnych.
Mało tego, od razu opracowano wersję dostawczą Bento, służącą do realizowania dostaw ostatniego kilometra. W miejscu siedzenia pasażera znajduje się zamykany bagażnik o pojemności prawie 700 litrów.

Auta te dostępne będą w wersji Duo 45 (kmh) dla osób w wieku od 14 lat oraz Duo 80 od 18 lat. Wersja osobowa ma trafić do oferty pod koniec 2023 roku w formule abonamentu lub wynajmu długoterminowego wraz z pakietem odpowiednio dostosowanych usług, natomiast dostawcza (dla klientów biznesowych) od 2024 roku.

Powiązane zdjęcia: